Kako je već više godina jedan od ciljeva Water Workshopa, informisanje učesnika o različitim analitičkim tehnikama i njihovoj aplikaciji u analizi vode ove godine smo organizovali laboratorijski rad u sledećim terminima:

 

·       sreda (7. septembar)

o   I grupa vežbi od 1500 – 1630

o   II grupa vežbi od 1630 – 1800

·       četvrtak (8. septembar)

o   III grupa vežbi od 1500 – 1630

o   IV grupa vežbi od 1630 – 1800

 

Pored laboratorijskog rada u popodnevnim časovima organizovana su i dva okrugla stola. Jedan je namenjen studentima master i doktorskih studija, a drugi zapolslenim u JKP u sektoru vodovoda i kanalizacije. Za moderatora ovog okruglog stola su angažovani eksperti iz Nemačke. Rezervisani su sledeći termini:

 

·       sreda (7. septembar): Okrugli sto: Značaj studija zaštite životne sredine u zaštiti voda od 1500-1800;

·       četvrtak (8. septembar): Okrugli sto: (1) Upravljanje vodovodnim i kanalizacionim sistemima i (2) Javno-privatno partenrstvo u JKP od 1500-1800.

 

Da bi odabrali vežbu i/ili prisustvo na odgovarajućem Okruglom stolu koja odgovara Vašim potrebama ili interesovanju u daljem tekstu ćemo Vam prikazati kratak izvod za svaku vežbu. Pored toga u odgovarajućem obrascu koji je priložen uz prijavu potrebno je da označite vežbu i okrugli sto za koju ste zainteresovani. Kako je broj mesta ograničen zbog kapaciteta laboratorija molimo Vas da na vreme popunite date obrasce. U obrazac treba da unesete šifru vežbe ili okruglog stola koja se nalazi kod opisa vežbe i grupu (termin) za koji ste zainteresovani.

U slučaju da je željeni termin zauzet biće Vam ponuđen drugi u dogovoru sa Vama. Zbog toga je važno da na vreme popunite anketni list. Anketa je važeća nakon uplate kotizacije. Za učesnike koji na vreme ne uplate kotizaciju ne garantujemo da će moći prisustvovati svakoj željenoj vežbi.

1. VEŽBA, Šifra DSP-1: PRIPREMA, ANALIZA, IZVEŠTAJ - ODREĐIVANJE POLIBROMOVANIH DIFENILETARA (PBDE)

Generalno korišćeni kao supstance koje smanjuju ili sprečavaju zapaljivost, polibromovani difeniletri (PBDE) su postali značajni kontaminanti životne sredine. Za PBDE ima malo toksikoloških informacija, ali je utvrđeno da su perzistentni u životnoj sredini i imaju bioakumulacioni efekat, slično kao dobro poznati kontaminanti: polihlorovani bifeniletri (PCB). Iz tog razloga, laboratorije za zaštitu životne sredine imaju za zadatak da analiziraju ove supstance u sedimentu i otpadnom mulju koji se nakuplja prilikom prečiščavanja voda. Bromovana jedinjenja za smanjenje zapaljivosti (Brominated flame retardants – BFR) su grupa hemikalija koja se dodaju mnogim proizvodima, kao što su kompjuteri, televizori, tekstil, kao bi se smanjio rizik od požara. Dve supstance, dekabromodifenil etar (DecaBDE) i tetrabromobisfenol A (TBBP-A), čine 50% supstanci korišćenih kao zaštite od zapa-ljivosti na svetskom nivou. Zagrevanjem (npr. u toku proizvodnje plastike) i paljenjem materijala koji sadrže PBDE i druge BFR mogu da dovedu do stvaranja polibromovanih dibenzo-p-dioksina i dibenzofurana, koji imaju sličan toksikološki efekat kao i hlorovani dioksini. Oslobađanje PBDE može da se prati njihovom analizom u sedimentu i otpadu sa prečistača voda. Iz tog razloga je Evropska unija donela direktivu (2000/60/CE) za analizu voda na prisustvo PBDE. U toku analize PBDE gasnom hromatografijom javlja se nekoliko problema: adsorpcija na staklenim površinama, diskriminacija komponenti velikih molekulskih masa, degradacija, nereproduktivnost analiza i gubljenje pikova. U toku laboratorijskih vežbi radiće se na određivanju PBDE u sedimentu primenom GC/MS i prikazaće se načini prevazilaženja problema i poboljšanja u određivanju ovih važnih kontaminanata.

2. VEŽBA, Šifra TOC-2: ODREĐIVANJE SADRŽAJA TOC U VODI. U sklopu vežbi biće detaljno predstavljen DEMO TOC (Sievers 900 Portable Analyzer) sa novom tehnologijom (membra-nska konduktometrijska detekcija), njegove karakteristike i mogućnosti (kalibracija, kompletna procedura kvalifikacije (instala-ciona, operaciona i kvalifikacija performansi - IQ/OQ/PQ)); testovi koje zahtevaju Evropska, Američka, Japanska i Indijska farmako-peja; kontinualno, ručno i automatsko merenje uzoraka. Vršiće se određivanje neorganskog, ukupnog organskog i ukupnog (neorganskog + organskog) ugljenika u uzorcima pijaće vode iz Beogradskog i Novosadskog vodovoda. Takođe će biti mereni uzorci iz pojedinih bunara sa područja opštine Šabac. Na kraju će biti mereni uzorci površinskih voda iz reke Sava i Dunav uzorkovanih na području Beograda.

3. VEŽBA, Šifra IC-3: PRIMENA JONSKE HROMATOGRAFIJE U ANALIZI VODA. Jonska hromatografija omogućava brzo i simultano određivanje niza jona istog naelektrisanja. Joni se iz smese razdeljuju u koloni ispunjenoj jonsko-izmenjivačkom smolom, a detektuju najčešće merenjem promene provodljivosti eluata. Uz najčešću, konduktometrijsku detekciju, u jonskoj hromatografiji se primenjuje i elektrohemijska detekcija za određivanje analita s malom konstantom jonizacije, te UV detekcija, najčešće za određivanje jona prelaznih metala. Prednosti jonske hromatografije u odnosu na starije laboratorijske tehnike su maksimalno jednostavna priprema uzorka, niske granice detekcije te istovremeno određivanje niza analita što bitno skraćuje vreme potrebno za dobijanje rezultata. Tokom vežbe biće demonstrirano određivanje osnovnih anjona i katjona (F-, Cl-, Br-, I-, SO42-, NO2-, NO3-, PO43-,  Li+, Na+, K+, NH4+, Mg2+, Ca2+) kao i anjona čije je određivanje specifično za kvalitet pitkih voda (ClO2-, ClO3-, BrO3-, organske kiseline). Biće razmotreno i određivanje bitnih analita uz korišćenje elektrohemijske detekcije (S2-, CN-) i UV detekcije (NO2-, NO3-, silikati, prelazni metali i metaloidi – Cu, Zn, Cd, Cr, Ni, Pb, Hg, Mn, As).

4. VEŽBA, Šifra HPK-4: ODREĐIVANJE BPK, HPK I TOC U OTPADNIM VODAMA SPEKTROFOTOMETRIJSKOM METODOM. Jednostavno, brzo i precizno određivanje najvažnijih parametara u otpadnim vodama pomocu test kitova za širok opseg koncentracija. Na vežbama će biti demonstrirana procedura određivanja BPK, HPK i TOC u otpadnim vodama upotrebom Merck-ovih brzih testova, korišćenjem UV-VIS spektrofotometra najnovije generacije Pharo 300. Biće prikazana i kompletna pocedura pripreme uzorka pomoću termoreaktora za navedene parametre.

5. VEŽBA: Šifra DEZ-5: PROIZVODNJA DEZINFEKTANTA NA MESTU PRIMENE (DEZINFEKCIJE) I DALJINSKA KONTROLA PROCESA DEZINFEKCIJE. Na vežbama će biti prikazan HLOROGEN uređaj za proizvodnju hlora na mestu primene (domaće proizvodnje). Uređaj ima poseban sistem patentiranih titanijumskih elektroda kojim su rešeni problemi koji se odnose na potrošnju električne struje i soli anodnim i katodnim procesima i sporednim reakcijama i td. Na razvoju uređaja i njegovom usavršavanju dugo je rađeno, tako da je u svojoj poslednjoj verziji tehnički sofisticiran sa nizom komparativnih prednosti u odnosu na primenjene uređaje za doziranje gasnog hlora. Sistem je automatizovan, zahteva minimalno održavanje i jednostavan je za korišćenje. Na vežbama će biti demonstrirana i daljinska kontrola rada ovog uređaja kojom se obezbeđuje potpuna kontrola procesa dezinfekcije. Ovakav način rada omogućuje primenu uređaja bez neophodnog prisustva stručnog lica, kao i kontinualnu dezinfekciju vode bez skladištenja velikih količina dezinfekcionog sredstva.

6. VEŽBA: Šifra SAN-6. NOVE EKOLOŠKE METODE DEKONTAMINACIJE CEVOVODA, POSTROJENJA I VODE ZA PIĆE. SANOSIL SUPER 25 Ag je poznat biocid, širokog spektra primene. Njegova neškodljivost, efikasnost i pouzdanost su opisani i potvrđeni, ne samo laboratorijski, nego i na ličnim iskustvima najzahtevnijih potrošača. Razvojem novih metoda i tehnologija, zadnjih godina se intenzivirala upotreba SANOSIL-a SUPER 25 Ag u kombinaciji sa fizičko-hemijskim agensima. Na bazi literaturno opisanih iskustava, iskustava u zemljama EU i ličnih inicijativa; razvijena je nova, potpuno ekološka, kombinovana fizičko- hemijska metoda. Postavljeni cilj: veoma brza dekontaminacija substrata (u ovom slučaju vode), površine i/ili zapremine prosto-ra/prostorija, je uspešno ostvaren. Paralelno su se "nametala" i druga pozitivna svojstva, bolje rečeno, efekti  takve metode. Uočeni su efekti boljeg mešanja (u zavisnosti od toga šta se dodaje u vodu), kontrolisani efekti degazacije ili pojačanog unošenja vazduha u vodu (zavisno šta se želi, tako se oprema pozicionira, tj. podesi), efekti snažne oksidacije u kratkom vremenu; efekti odstranjivanja mehaničkih naslaga (BIOFILM-a, BIOFOULING-a, depozita), efekti destrukcije postojećih i prevencije rasta školjki; potpuna kontrola rasta algi na kontrolisanom području stajaćih i tekućih voda (cijanobakterija, modrozelenih algi i sl.), obezbeđen efekat produžene zaštite, itd. Pobrojana iskustva su većinom vezana za vode, ali se polje primene AKCELERATORA ne završava na pomenutim problemima. Demonstracija aparata AKCELERATOR, njegova primena i mogućnosti. AKCELERATOR je aparat, razvijen u Srbiji, koji složenom tehnologijom, na licu mesta, tretirajući vodu i hemijski agens, fizičkim putem, snažno sinergistički multiplicira pobrojane efekte.

1. OKRUGLI STO, Šifra OS-1: UPRAVLJANJE VODOVODNIM I KANALIZACIONIM SISTEMIMA. Uvodno predavanje ovog okruglog stola će održati eksperti iz Nemačke. Dobro osmišljen i implementiran menadžment u sistemu vodosnabdevanja sprečiće prisustvo patogena i hemikalija u vodi za piće koji su rizik po zdravlje. Na ovakav način razvijeni planovi menadžmenta se zovu „Planovi o zdravstveno bezbednoj vodi za piće“ ili "Planovi o sigurnosti vode za piće" (eng. water safety plans, WSPs). Planovi treba da se odnose na sve aspekte snabdevanja vodom za piće sa posebnom pažnjom na aspekte kontrole, pripreme vode za piće i distribuciju. Posebno će biti reči o slučajevima vanrednog stanja u vodosnabdevanju i načinima upravljanja u kriznim situacijama.

2. OKRUGLI STO, Šifra OS-2: JAVNO-PRIVATNO PARTNERSTVO U JKP. Uvodno predavanje ovog okruglog stola će održati eksperti iz Nemačke. Ukazaće na prednosti i nedostake javno-privatnog partnerstva u vodosnabdevanju naselja i prečišćavanju gradskih otpadnih voda.

3. OKRUGLI STO, Šifra OS-3: SVREMENE TEHNIKE I METODE U ANALIZI VODA. Svi smo suočeni sa činjenicama da je voda, neophodna za život na Zemlji i čiji resursi su ograničeni, sve više izložena negativnom antropogenom delovanju i sve većem zagađenju. Zagađenje vode prouzrokuje niz problema kako za ljude, tako i za ostale žive organizme koji zavise od vode. Obzirom da kvalitet vode mora biti u skladu sa zahtevima različitih oblasti njene upotrebe (za piće, rekreaciju, industriju, irigaciju i dr.), posebno s zdravstvenog aspekta, monitoring kvaliteta vode je od vitalnog značaja. Precizan i čest monitoring kvaliteta voda omogućava bolju kontrolu državnih propisa, što je važan korak u smanjenju zagađenja voda. Kako promene u kompoziciji vode mogu biti indikatori zagađenja, česte analize vode su imperativ. Osim toga, analiza vode postala je važna komponenta inženjerstva i menadžmenta iz čega proizilazi potreba da se svakim danom dalje unapređuje i razvija. Sve veći i oštriji zahtevi vezani za kvalitet vode (pre svega vode za piće, ali i ostalih voda), rezultuju i povećanjem potreba za savremenijim, sofisticiranijim analitičkim tehnikama kojima je moguće precizno i tačno detektovati niske koncentracije velikog broja polutanata u različitim matriksima, ali i za analitičarima koji su ovladali tim tehnikama. Zbog toga je znanje o analitičkim metodama i tehnikama koje se danas primenjuju u hemijskoj analizi dragoceno i predstavlja osnovu za kontrolu i obezbeđivanje kvalitetne vode, ali i procenu rizika za široku paletu kontaminanata vode. Učesnici će imati priliku da se kroz predavanja upoznaju sa osnovama, ali i inovacijama na polju analitičkih metoda za određivanje konstituenata čistih i otpadnih voda. Posebna pažnja će biti posvećena pripremi uzoraka vode mikrotalasnom digestijom i ekstrakcijom, kao i kontroli kvaliteta rada u laboratoriji i pravilnom tumačenju podataka.

3. OKRUGLI STO, Šifra OS-4: ZNAČAJ AKREDITOVANIH LABORATORIJA U MONITORINGU EFLUENTA. Postupak pribavljanja IPPC dozvole je tehnički, ekonomski i vremenski izuzetno zahtevan. Značajno mesto u ovom postupku je i zahtev ili priprema dokumentacije za monitoring emisije. Loš dizajn monitoringa u Studiji uticaja (ovo je veoma čest slučaj), kasnije imaju posledice kod dobijanja integrisane dozvole. Međutim, kada se dobije integrisana (IPPC) dozvola kod operatera (industrije) se pojavljuje problem kako na ekonomičan način raditi monitoring emisije, a da pri tome budu ispunjeni svi uslovi iz dozvole i ne dovede se u pitanje revizija integrisane dozvole. Na ovom okruglom stolu biće razmotreni načini i dizajni monitoringa efluenta (otpadnih voda) kako bi oni zadovoljili sve potrebe operatera, potrebe nadležnog organa i javnost na zadovoljavajući način bila upućena u stanje životne sredine.