Poštovani,

 

Obaveštavamo Vas da će se od 4-6. jula 2007. godine na Departmanu za hemiju Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu, održati seminar pod nazivom "KONTAMINIRANI SEDIMENT - EKOLOŠKA BOMBA". Ovaj seminar prvi je u nizu od ukupno četiri koji će biti organzovani u okviru FP6 projekta [INCO-2005-C-WBC]: "Reinforcement of the Laboratory for Environmental Protection at the Faculty of Science of the University of Novi Sad as a Centre of Excellence for Environmental Chemistry and Risk Assessment", koji je finansiran od strane Evropske Unije.

U okviru ovog projekta unaprediće se naučni i tehnološki potencijal Laboratorije, kroz saradnju sa renomiranim istraživačkim institutima i univerzitetima iz Nemačke i Velike Britanije. Usled sve intenzivnije eksploatacije površinskih voda za potrebe brojnih ljudskih delatnosti koja je uslovila degradaciju vodnih resursa, a samim tim i sedimenta, posebna pažnja je posvećena upravo kvalitetu sedimenta, kao esencijalne i dinamičke komponente svih akvatičnih sistema.

Naime, sediment je stanište brojnih organizama, važan izvor nutrijenata za organizme i više vrste u lancu ishrane, a dinamika sedimenta stvara povoljne uslove za biodiverzitet. Vekovima je korišćen kao đubrivoi konstrukcioni materijal, a predstavlja i izvor minerala. Stoga je jasno da sediment ima ne samo ekološku, već i veliku sociološku i ekonomsku vrednost.

Zagađeni sedimenti imaju direktan negativan uticaj na faunu dna i predstavljaju dugotrajne izvore toksičnih polutanata utičući nepovoljno na živi svet i ljude kroz lanac ishrane, putem vode ili direktnog kontakta. Budući da sediment pokazuje snažno izraženu tendenciju vezivanja, smatra se da je rezervoar toksičnih i perzistentnih jedinjenja antropogenog porekla. U sklopu novog "ekosistemskog" načina koncipiranja propisa i regulativa zemlje EU pored fizičko-hemijskih i mikrobioloških parametara uvode i biološke parametre čime je okvir monitoringa proširen na sediment i biotu. Posebna pažnja pridata je rezistentnim organskim supstancama, kao i teškim metalima koji se biokoncentrišu u tkivima i prenose kroz lance ishrane.

Kvalitet sedimenta postaje posebno interesantan tokom operacija izmuljivanja u projektima restoracije reka i revitalizacije kanala, kada je potrebno razmotriti različite opcije remedijacije i odlaganja sedimenta. Rastuća svest o zagađenju sedimenta i prateći visoki troškovi remedijacionih operacija, ukazali su da je prevencija jeftinija od sanacije, a mogućnost upravljanja procenom rizika ubrzali su potrebu za formiranjem kriterijuma kvaliteta sedimenta.

Niz seminara na temu kvaliteta sedimenta i procene rizika imaju dakle za cilj širenje svesti o značaju problema kontaminiranog sedimenta u regionu, kao i transfer znanja u cilju iznalaženja ekonomski, ali i ekološki prihvatljivih rešenja.

 

Organizacija

Laboratorija za zaštitu životne sredine Prirodno-matematičkog fakulteta, Univerziteta u Novom Sadu

Vreme održavanja seminara

Sreda, 04.07.2007.

10:00 - 15:00

Četvrtak, 05.07.2007.

10:00 - 15:00

Petak, 06.07.2007.     

  9:00 - 14:00

Registracija

Molimo Vas da popunjen prijavni list pošaljete na sledeći faks:

+381 (21) 454 - 065

Rok za registraciju

29.06.2007.

Troškovi registracije

Registracija i učešće na seminaru “Kontaminirani sediment - ekološka bomba” je besplatno.

Kontakt:

Jelena Trickovic

Tel: ++021/450-041; 635-06-72

Fax: ++021/454-065

E-mail: jelena@ih.ns.ac.yu

 


<< prethodna strana