Katedra za hemijsku tehnologiju i zaštitu životne sredine

Stalno osoblje Katedre za hemijsku tehnologiju i zaštitu životne sredine čine prof dr Božo Dalmacija, prof. dr Elvira Karlović. prof dr Zagorka Tamaš, prof dr Ivana Ivančev-Tumbas, dr Jasmina Agbaba, docent, mr Srđan Rončević, asistent, mr Milena Bečelić, asistent, Ljubomir Murgul, viši laborant i Rajačić Marijana, laborant. Naučni rad katedre odnosi se na oblasti hemijske tehnologije i zaštite životne sredine.
U okviru ovih oblasti posebno aktivnosti se odvijaju na teme:

  • tehnologije obrade vode za piće


  • tehnologije obrade otpadnih voda


  • tehnologije obrade otpada


  • monitoringa životne sredine

  • remedijacije zagađenih sedimenata


Tradicionalna aktivnost katedre je Škola za zaštitu životne sredine- "Waterworkshop" koja se održava svakog septembra i okuplja velik broj stručnjaka iz nauke i privrede koje se bave problematikom voda sa različitih aspekata, a koju prati redovna izdavačka delatnost knjiga i časopisa "Kvalitet voda". Izuzetna saradnja sa privredom ostvarena je kroz čitav niz projekata iz oblasti vodosnabdevanja (urađena su dva pilot postrojenja u Kikindi i Banja Luci) i monitoringa. Saradnja sa stranim stručnjacima i institucijama i međunarodnim organizacijama ostvarena je kroz zajedničke projekte sa Swiss Agency for Development and Cooperation, Norwegian Institute for Water Research, Wegeningen University, Holandija, CUTEC Institut, Nemačka, ENEA Italija, DHV Holandija, UNEP i dr. Deo značajnih projekata katedre su:
Laboratorije su opremljene instrumentima za određivanja organskih i neorganskih polutanata u životnoj sredini kao što su gasni hromatografi sa masenim, ECD, FID detektorom, atomski apsorpcioni spektrofotometar, spektrofotometar za vidljivu oblast. Od opreme je značajno spomenuti i ozonizator, uređaje za uzorkovanje sedimenta, podzemnih i površinskih voda i mobilnu opremu za merenja na terenu.