Poštovani,

Kako je već više godina jedan od ciljeva Water Workshopa, informisanje učesnika o različitim analitičkim tehnikama i njihovoj aplikaciji u analizi vode ove godine smo organizovali laboratorijski rad u sledećim terminima:

  • sreda (9. septembar)
    • I grupa od 16:30 - 18:00
    • II grupa od 18:00 - 19:30
  • četvrtak (10. septembar)
    • III grupa od 16:30 - 18:00
    • IV grupa od 18:00 - 19:30

Međutim, broj vežbi je veći od raspoloživih termina. Da bi odabrali vežbu koja najviše odgovara Vašim potrebama ili interesovanju u daljem tekstu ćemo Vam prikazati kratak izvod za svaku vežbu.
U odgovarajućem obrascu koji je priložen uz prijavu potrebno je da označite vežbu za koju ste zainteresovani. Kako je broj mesta ograničen zbog kapaciteta laboratorija molimo Vas da na vreme popunite date obrasce. U obrazac treba da unesete šifru vežbe koja se nalazi kod opisa vežbe i grupu (termin) za koji ste zainteresovani.
U slučaju da je željeni termin zauzet biće Vam ponuđen drugi u dogovoru sa Vama. Zbog toga je važno da na vreme popunite anketni list u prilogu. Anketa je važeća nakon uplate kotizacije. Za učesnike koji na vreme ne uplate kotizaciju ne garantujemo da će moći prisustvovati svakoj željenoj vežbi.
1. VEŽBA, Šifra DSP-1: Komparacija gasne hromato-grafije sa „single quadrupole“ i „triple quadrupole“ masenom spektrometrijom u određivanju rezidua pesticida 
Agilent Technologies je poznat kao lider u proizvodnji analitičke opreme. Agilent je 2006. godine  poboljšao svoju RTL biblioteku za identifikaciju pesticida i endokrinih inhibitora GC/MS metodom. Dodajući tome novi gasni hromatograf 7890A sa najpreciznijom kontrolom pritisaka od 0.001 psi. Zatim je poboljšao „single quadrupole“ MS detektor sa „triple axis“ tehnologijom i novim elektron-multiplikatorom obezbeđujući odnos S/N (Signal/Noise - Signal:Šum) od 400:1 za 1 pg OFN.
Nakon toga, 2008. godine, Agilent je predstavio naučnoj javnosti novi „triple quadrupole“ maseni spektrometar 7000A za gasnu hromatografiju. Tri su osnovna razloga uvođenja tandem MS u gasnu hromatografiju: 1. dozvoljava selektivnu kvantifikaciju ciljanih komponenti u uzorcima sa velikim hemijskim interferencijama, 2. bolji odnos S/N u kompleksnim matriksima nego što može da se postigne sa „single quadrupole“ MS bilo u Scan ili SIM načinu rada, 3. novije regulative zahtevaju analitičku moć koju pruža GC/MS/MS.
U okviru vežbi WW’09 uporedićemo rezultate određivanja rezidua pesticida na Agilent GC/MS i GC/MS/MS instrumentima. Takođe proći ćemo kroz osnove „triple quadrupole“ tehnologije i postavke metode za MS/MS određivanja.
2. VEŽBA, Šifra SPE-2: Prečišćavanje uzoraka metodom Solid Phase Extraction, kombinovanom fazom florisila i natrijum-sulfata, u cilju određivanja hydrocarbon oil index-a po metodi ISO 9377-2
Na vežbama će biti prikazano prečišćavanje uzoraka vode pomoću BAKERBOND Florisil/Sodium Sulfate spe kolona na MANIFOLD-u spe -12G, proizvođača JT Baker, uz prikaz i analizu GC-hromatograma finalno prečišćenih alikvota.
3. VEŽBA, Šifra TOC-3: Određivanje azota, organskog i neorganskog ugljenika iz vode za piće
Na vežbama će biti prikazane mogućnosti analiziranja različitih tipova pijaćih voda (voda iz vodovoda, flaširana, izvorska voda...) pomoću aparata Liqui TOC II, Elementar uz kratak osvrt na bezbednosne aspekte korisnika i zaštite životne sredine pri radu sa TOC analizatorima.
4. VEŽBA, Šifra JSE-4: Praktična jon-selektivna merenja u analizi vode za piće
Jon-selektivna merenja omogućavaju određivanje koncentracije spefičnih jona u rastvoru. Jedino što nam je potrebno od opreme su odgovarajuća jon-selektivna elektroda i jon-metar. Suštinski se jon-selektivna merenja ne razlikuju od merenja pH rastvora, a glavna razlika je u pripremi uzoraka i kalibracionih standarda. Jon-selektivna merenja daju vrlo tačne rezultate sa velikom ponovljivošću, međutim „usko grlo“ merenja je sama tehnika merenja. Razumevanje kako jedno jon-selektivno merenje funkcioniše daje bolji uvid u širok aplikacioni opseg i brojne mogućnosti i preduslov je za prevazilaženje tog „uskog grla“. .
Cilj ovih vežbi je da se uz podsećanje na osnovne principe na kojima počivaju jon-selektivna merenja pruži uvid u mogućnosti koje ona pružaju i, najvažnije, da ukažu na aspekte pravilnog i tačnog merenja.
Jon-selektivna elektroda (ISE) je senzor koji pretvara aktivnost specifičnih jona prisutnih u rastvoru u električni potencijal koji se dalje meri jon-metrom. Po Nernstovoj jednačini, napon je teoretski zavisan od logaritma jonske aktivnosti. Osetljivi deo jedne elektrode obično je napravljen od jon-specifične membrane i referentne elektrode. Jon-selektivne elektrode se često koriste u analizi vode za piće kao i u analizi otpadnih voda.
Jon-selektivnim elektrodama mogu se određivati sledeće molekulske i jonske vrste: NH3, NH4+, Br -, Cd2+, Ca2+, CO2, Cl-, Cl2, Cu2+, CN-, F-, I-, Pb2+, NO3-, NOx, CIO4-, K+, Ag+/S2-, Na+, SCN-, X2+.
5. VEŽBA, Šifra IC-5: Primena jonske hromatografije u analizi voda
Jonska hromatografija omogućava brzo i simultano određivanje niza jona istog naelektrisanja. Joni se iz smese razdeljuju u koloni ispunjenoj jonsko-izmenjivačkom smolom, a detektuju najčešće merenjem promene provodljivosti eluata. Uz najčešću, konduktometrijsku detekciju, u jonskoj hromatografiji se primenjuje i elektrohemijska detekcija za određivanje analita s malom konstantom jonizacije, te UV detekcija, najčešće za određivanje jona prelaznih metala. Prednosti jonske hromatografije u odnosu na starije laboratorijske tehnike su maksimalno jednostavna priprema uzorka, niske granice detekcije te istovremeno određivanje niza analita što bitno skraćuje vreme potrebno za dobijanje rezultata. Tokom vežbe biće demonstrirano određivanje osnovnih anjona i katjona (F-, Cl-, Br-, I-, SO42-, NO2-, NO3-, PO43-,  Li+, Na+, K+, NH4+, Mg2+, Ca2+) kao i aniona čije je određivanje specifično za kvalitet pitkih voda (ClO2-, ClO3-, BrO3-, organske kiseline). Biće razmotreno i određivanje bitnih analita uz korišćenje elektrohemijske detekcije (S2-, CN-) i UV detekcije (NO2-, NO3-, silikati, prelazni metali i metaloidi – Cu, Zn, Cd, Cr, Ni, Pb, Hg, Mn, As).
6. VEŽBA, Šifra BART-6: Vežbe iz mikrobiologije – primena BARTs
BARTs testovi (Biologicaly Activity Reaction Testsreakcioni testovi bioloških aktivnosti) su savremeni semi-kvantitativni i semi-kvalitativni testeri za procenu vrste i intenziteta mikrobiološke aktivnosti. Koriste se za različite vrste bakterija, kompletni su, jednostavni za upotrebu, relativno brzi, komercijalno dostupni. Adekvatnim izborom testa pruža se mogućnost ispitivanja različitih sredina.
BARTs testovima moguće je detektovati sledeće grupe bakterija:

  • bakterije povezane sa prisustvom gvožđa (Iron-Related Bacteria – IRB)
  • sulfat redukujuće bakterije (Sulfate Reducing Bacteria –SRB)
  • bakterije koje formiraju sluz (Slime Forming Bacteria – SLYM)
  • fluorescirajuće pseudomonase (Fluorescing Pseudomonas – FLOR)
  • modro-zelene alge (Blue Green Algae –ALG)
  • bakterije bazena i banja (Pool and Spa Bacteria – POOL)
  • denitrifikacione bakterije (Denitrifying Bacteria – DEN)
  • nitrificirajuće bakterije (Nitrifying Bacteria – NIT)
  • ukupne aerobne ili heterotrofne aerobne bakterije (Total Aerobic Bacteria – TAB)

ili  (Heterotrophic Aerobic Bacteria – HAB)

7. VEŽBA, Šifra SPE-7: Priprema uzorka za UPLC/MS/MS primenom čvrsto-tečne ekstrakcije (SPE)
Na vežbama će biti analizirane osnovne karakteristike HLB materijala i SPE kertridža sa ovom ispunom, kao i njegove prednosti u odnosu na C18 SPE. Demonstriraće se uzorkovanje vode na HLB SPE korišćenjem SPE manifolda (prema metodama EPA 550.1, 610, 8330), kao i priprema uzoraka za analizu primenom HLB SPE kertridža za uzorke velike zapremine. Takođe, biće demonstrirana i priprema uzoraka za analizu korišćenjem HLB Disk-a za velike zapremine uzoraka i praktična demonstracija njihove prednosti u odnosu na SPE kertridže. Nakon pripreme uzorak će biti analiziran na sadržaj PAH na Waters UPLC sistemu prema EPA metodama 550.1, 610, 8330 za pijaće, površinske i otpadne vode, pri čemu će se demonstrirati način rada UPLC-a za analizu uzoraka sa velikim brojem analita.
8. VEŽBA: Šifra DEZ-8: Proizvodnja dezinfektanta na mestu primene (dezinfekcije) i daljinska kontrola procesa dezinfekcije
Na vežbama će biti prikazan HLOROGEN uređaj za proizvodnju hlora na mestu primene (domaće proizvodnje). Uređaj ima poseban sistem patentiranih titanijumskih elektroda kojim su rešeni problemi koji se odnose na potrošnju električne struje i soli anodnim i katodnim procesima i sporednim reakcijama i td. Na razvoju uređaja i njegovom usavršavanju dugo je rađeno, tako da je u svojoj poslednjoj verziji tehnički sofisticiran sa nizom komparativnih prednosti u odnosu na primenjene uređaje za doziranje gasnog hlora. Sistem je automatizovan, zahteva minimalno održavanje i jednostavan je za korišćenje. Na vežbama će biti demonstrirana i daljinska kontrola rada ovog uređaja kojom se obezbeđuje potpuna kontrola procesa dezinfekcije. Ovakav način rada omogućuje primenu uređaja bez neophodnog prisustva stručnog lica, kao i kontinualnu dezinfekciju vode bez skladištenja velikih količina dezinfekcionog sredstva.
9. VEŽBA: Šifra SAN-9. Regeneracija bunara primenom ultrazvuka i sanosila
Na vežba će biti prikazana metoda regenerecije bunara upotrebom ultrazvuka u kombinaciji sa sanosilom. Sanosil je smeša vodonikperoksida i srebra. Pored ove metode biće prikazane i dezinfekcija vode, priostora i opreme u prehrambenoj industriji. Ukazaće se na prednosti korišćenja sanosila kao dezinfekcionog sredstva.
10. VEŽBA: Šifra MER-10. Merck-ova mobilna analitika - trakice, komparatori, fotometrija: spektrofotometrisko određivanje HPK, amonijum jona, i gvođža u vodi.
Na vežbama će biti prikazane metode koje se mogu koristiti u pogonskoj laboratoriji i na terenu.