Poštovani,

 

Kako je već više godina jedan od ciljeva Water Workshopa, informisanje učesnika o različitim analitičkim tehnikama i njihovoj aplikaciji u analizi vode ove godine smo organizovali laboratorijski rad u sledećim terminima:

o   I grupa od 1430 - 1600

o   II grupa od 1600 - 1730

o   III grupa od 1430 - 1600

o   IV grupa od 1600 - 1730

Međutim, broj vežbi je veći od raspoloživih termina. Da bi odabrali vežbu koja najviše odgovara Vašim potrebama ili interesovanju u daljem tekstu ćemo Vam prikazati kratak izvod za svaku vežbu.

 U odgovarajućem obrascu koji je priložen uz prijavu potrebno je da označite vežbu za koju ste zainteresovani. Kako je broj mesta ograničen zbog kapaciteta laboratorija molimo Vas da na vreme popunite date obrasce. U obrazac treba da unesete šifru vežbe koja se nalazi kod opisa vežbe i grupu (termin) za koji ste zainteresovani.

U slučaju da je željeni termin zauzet biće Vam ponuđen drugi u dogovoru sa Vama. Zbog toga je važno da na vreme popunite anketni list u prilogu. Anketa je važeća nakon uplate kotizacije. Za učesnike koji na vreme ne uplate kotizaciju ne garantujemo da će moći prisustvovati svakoj željenoj vežbi.

 

1. VEŽBA, Šifra DSP-1: SKRINING SPECIFIČNIH ORGANSKIH POLUTANATA-POREĐENJE RAZLIČI-TIH TEHNIKA PRIPREME I ANALIZE UZORAKA VODE I SEDIMENTA 

Grupa 33 prioritetne supstance i osam drugih supstanci koje su definisane Annex-om X Okvirne direktive o vodama EU (2000/60/EC) i za koje su Direktivom EU (2008/105/EC) postavljeni standardi okoline, predstavlja manji deo šire grupe jedinjenja, tzv. "specifičnih sintetskih i nesintetskih polutanata“, koji u okviru svakog plana upravljanja rečnim slivom moraju biti identifikovani od strane svake države članice. U vežbi će biti predstavljene neke od analitičkih metoda koje se koriste za analizu specifičnih organskih polutanata. Biće izvršeno poređenje različitih tehnika pripreme i analize uzoraka vode i sedimenta primenom gasne i tečne hromatografije sa masenom spektrometrijom.

 

2. VEŽBA, Šifra IC-2: PRIMENA JONSKE HROMATO-GRAFIJE U ANALIZI VODA. U toku skupa održaće se radionice iz jonske hromatografije na modularnom jonskom hromatografu ICS-3000. Zbog velikog interesa učesnika na skupovima prethodnih godina, ove godine održaće  se dve radionice s različitim temama.

Šifra IC-2A: Radionica 1: Osnove primene jonske hromatografije za analizu voda. Simultano određivanje anjona i katjona konduktometrijskom detekcijom. Konduktometrijska detekcija uz supresiju provodljivosti pokretne faze omogućava simultano određivanje osnovnih anjona (F-, Cl-, NO2-, NO3-, Br-, SO42-, PO43-), oksihalohenida (BrO3-, ClO2-, ClO3-) i nekih organskih kiselina (HCOOH, CH3COOH...) s osetljivošću dovoljnom za kontrolu kvaliteta vode. Analize podrazumevaju direktno injektiranje uzorka bez predkoncentracije i posebnih postupaka pripreme, a analiza traje manje od 30 min.

Šifra IC-2B: Radionica 2: Kombinacija više detekcionih tehnika za određivanje većeg broja analita u raznim vrstama uzoraka. Za postizanje veće osetljivosti i selektivnosti u specifičnim analitičkim problemima moguće je kombinovatii višestruku separaciju (dvodimenzionalna hromatografija), kao i više detekcionih  tehnika (konduktometrijska detekcija, UV, elektrohemijska detekcija, spektrometrija masa). Npr. Određivanje nitrita u uzorcima s visokom koncentracijom hlorida i organskih kiselina primenom UV i elektrohemijske detekcije. Određivanje bromata u uzorcima s visokom koncentracijom hlorida 2D jonskom hromatografijom.

 

3. VEŽBA, Šifra TOC-3: NOVI PRISTUP ODREĐIVA-NJU SADRŽAJA TOC U ČVRSTIM I TEČNIM UZORCIMA

Na vežbama će biti prikazane mogućnosti analiziranja različitih tipova voda i sedimenta pomoću aparata Liqui TOC II, Elementar uz kratak osvrt na bezbednosne aspekte korisnika i zaštite životne sredine pri radu sa TOC analizatorima.

 

4. VEŽBA, Šifra SPE-4: ON LINE SPE UPLC-MS/MS SYSTEM.

A.    Pripremu (SPE) uzoraka

-     kljucni parametri za dobro izvodjenje SPE (on line i offline)

-     demonstracija pripreme uzoraka

-     postupak korak po korak izvodjenje SPE pripreme uzoraka voda

B.    UPLC analize uzoraka u poredjenju sa standardima i QC kontrolama.

-        UPLC metoda (primer podesavanje parametara)

Verifikacija hromatografskih parametara za UPLC MSMS metodu

Kreiranje MRM metode za masenu spektrometriju kroz podesavanje MS i MSMS parametara kao i kreiranje metoda koriscenjem napredniha alata za podesavanje na masenim spektrometrima nove generacije:

-     praktican rad sa automatskim podesavanjem masenog spektrometra

-     prakticni rad u kreitranju procesa analize uz pomoc databaze jedinjenja i metoda:

-     unos podataka o analitu kreiranje podataka u databazi

-     kreiranje liste analita od interesa

-     kreiranje parametara analize:

o   liste uzoraka

o   MSMS (MRM) eksperimenta

o   UPLC hromatografske metode

-     Izvodjenje UPLC MS/MS metode analize rezidua farmaceutskih supstanci u vodi

C.    Prezentacija softverske obrade podataka sa softverom za automatsku ciljanu analizu:

-     nacin izrade metode i parametara ciljane analize:

o  Parametri odnosa jona

o  Automatska provera QC kontrola (check sample)

o  Unosenje podataka i granica za MDK (MRL)

SANCO regulativa i prakticne smernice u radu, primenjeni na analizu rezidua

Vezba ce biti odrzana u Beogradu, u laboratoriji za UPLC/MS/MS. Prevoz do Beograda i nazad do Novog Sada obezbedjuje Hemtek doo.

 

5. VEŽBA: Šifra DEZ-5: PROIZVODNJA DEZINFE-KTANTA NA MESTU PRIMENE (DEZINFEKCIJE) I DALJINSKA KONTROLA PROCESA DEZINFEKCIJE

Na vežbama će biti prikazan HLOROGEN uređaj za proizvodnju hlora na mestu primene (domaće proizvodnje). Uređaj ima poseban sistem patentiranih titanijumskih elektroda kojim su rešeni problemi koji se odnose na potrošnju električne struje i soli anodnim i katodnim procesima i sporednim reakcijama i td. Na razvoju uređaja i njegovom usavršavanju dugo je rađeno, tako da je u svojoj poslednjoj verziji tehnički sofisticiran sa nizom komparativnih prednosti u odnosu na primenjene uređaje za doziranje gasnog hlora. Sistem je automatizovan, zahteva minimalno održavanje i jednostavan je za korišćenje. Na vežbama će biti demonstrirana i daljinska kontrola rada ovog uređaja kojom se obezbeđuje potpuna kontrola procesa dezinfekcije. Ovakav način rada omogućuje primenu uređaja bez neophodnog prisustva stručnog lica, kao i kontinualnu dezinfekciju vode bez skladištenja velikih količina dezinfekcionog sredstva.

 

6. VEŽBA: Šifra SAN-6. DEZINFEKCIJA VODE SANOSIL SUPER 25

Radionica 1. Tretman i eliminacija algi kombinovanom ekološkom metodom (pae – Pulsed Algae Eliminator). Sofisticirana metoda fizičko-hemijskog tretmana voda. Upotrebom energetski visokofrekventnih talasa i Sanosil-a Super 25, postiže se efikasno delovanje na specifičan scet algi (formi koje poseduju gasne vakuole) i njihova eliminacija. Posebno je značajna efikasna eliminacija cijanobakterija, bez tzv. šok efekta (efekat stres uginuća). Na taj način ne dolazi do oslobađanja toksina algi, pa nema ni neželjenog zasićenja vode neželjenim, snažnim, toksinima.

Radionica 2. Kišnica – sanosil super 25 obezbeđuje dugotrajnu ispravnost. Ulazimo u period borbe za ispravnu vodu. Jedan od načina obezbeđenja snabdevanja je i sakupljanje kišnice. Pored kontaminacija vode nečistoćama, uticaj mikroorganizama je veoma izražen i neophodna je inhibicija rasta i razvoja mikroorganizama, da se obezbedi trajno skladištenje. Sanosil Super 25 karakteriše veoma dug rezidualni efekat, neškodljivost, odsustvo stvaranja nusproizvoda dezinfekcije i jednostavno korišćenje. Kao takav povoljno utiče i na procese oksidacije i precipitacije nečistoća.

Radionica 3. Bazeni – bezbedno bez Pseudomonas-a i meningitisa. Kućni bazeni, montažni, veličine 10-ak i više m3, su u masovnoj upotrebi. Takvo korišćenje bazena se tretira kao individualno, i verovatno se zbog toga na tržištu pojavljuju najrazličitije preporuke, recepture itd, neretko potpuno nestručne i besmislene. Na žalost, pojave infekcija Pseudomonasom (plivačko uho) i/ili meningitisa su u porastu i epidemiolozi ih direktno povezuju za kućne bazene. Pravila održavanja bazena se previđaju,  a posledice su evidentne. Uz malo znanja, discipline i kvalitetnih pravovremenih intervencija, bazenska voda neće biti uzrok straha, nego užitka.